ברוך הבא אורח, באפשרותך או לצור חשבון
התקשר 03-9050090

<< חזור

פריט מס' : 102

הערה חשובה בענייני שמות בכתב יד קדשו של מורינו המהר"ם א"ש רבי מאיר אייזנשטט מאונגוואר על שו"ע אבן העזר - וינה תקס"ח-ט | 1808-9

כרך של שולחן ערוך חלק אבן העזר עם ט"ז, שערים נפרדים. ווין תקס"ח-ט | 1808-9 בשער הספר חתימות בעלות "יודא אונגר מפרשבורג" (כנראה בן או נכד רבי עקיבא אונגר).
בסוף השו"ע לפני השער של הט"ז ישנה הערה בכתב יד קדשו של מורינו המהר"ם א"ש, ומיד אחריה כתב ידו וחתימתו של רבי עקיבא אונגר אב"ד סודיץ עם עדותו שההערה הנ"ל היא של רבו: 'השגה זו מכתב קודש מאדמ"ו הרב האי גאון אמיתי צדיק יסוד עולם רשכבה"ג מו"ה מאיר א"ש'. הערה זו עוסקת בעניין שמות גיטין לגבי השם "ירחמיאל" והיא נכתבה בחריפות ותקיפות ובאה לסתור דברי המגיהים שנדפסו במהדורה זו בסוף חלק זה של השו"ע שבאו בפליאה על המחבר ונושאי כליו שנתעלם מהם פסוק מפורש שבו מוזכר השם הנ"ל! מורינו הגאון רבי מאיר אייזנשטט - המהר"ם אַ"ש (תק"ם - תרי"ב | 1780-1852) - מגדולי רבני הונגריה במאה ה-19, ראש ישיבה, פוסק ומנהיג בולט. תחילה למד אצל אביו ואצל רבי רפאל מגלאגוב הדיין באייזנשטט, ואחר כך היה מראשוני תלמידיו של החתם סופר בישיבתו בעיר מטרסדורף ואחר כך בפרשבורג, ונחשב לאחד מגדולי תלמידיו. לאחר פטירת רבו החתם סופר החל להשיב תשובות בהלכה למאות שואלים ומאז נחשב למנהיג הבולט ביותר של יהדות הונגריה. רבי עקיבא ב"ר יונתן אונגר (תקע"ג - י"ז אדר א' תרמ"א | 1813-1881) - אב"ד סודיטץ [סודיץ - הונגריה], בעל מחבר "מאמר ר' עקיבא". יליד באלאש-יארמוט, מגיד וממלא מקום הדיין בעיר משנת תר"ו עד תרי"א, אז עבר לכהן כאב"ד סודיטץ הסמוכה. נפטר ונקבר בבאלאש-יארמוט. כריכה מחודשת. מצב כללי טוב.
$1000
החל מ
$1000

תן הצעה